Jeśli ktoś jeszcze nigdy nie był w górach, a właśnie się tam wybiera, to powinien zapoznać się z niniejszym tekstem. Każda wyprawa ma swoją specyfikę i właśnie z jej uwzględnieniem należy pakować swoje walizki podróżne. Zastanówmy się nad tym, co powinniśmy w nich zmieścić, jeśli naszym planem jest zdobywanie górskich szczytów.

W górach z pewnością trzeba mieć ze sobą mapę. Warto zdawać sobie sprawę, że nie zawsze wystarczy nam mapa, którą możemy ściągnąć na nasz telefon komórkowy – zdecydowanie bezpieczniej jest mieć ze sobą również jej klasyczny papierowy odpowiednik lub ozdobnie mapa świata 3d na ścianę.

Bardzo ważne jest również odpowiednie dopasowanie garderoby. Podstawą są wygodne, już nieco rozchodzone buty. Najlepiej by było, gdyby były one solidne i wysokie – wówczas znacznie zminimalizujemy ryzyko wystąpienia kontuzji, które zawsze w górach jest nieco większe.

W naszym plecaku musi obowiązkowo znaleźć się także kurtka przeciwdeszczowa, nawet jeśli na wakacje dla seniora wyjeżdżamy w trakcie trwania gorącego lata. Również zestaw ciepłych ubrań dobrze jest mieć pod ręką w tym okresie czasu, ponieważ pogoda w górach lubi płatać figle.

W trakcie całodziennego marszu dobrze jest wyposażyć się w jakieś nakrycie głowy oraz krem z filtrem, żeby nie spalić sobie skóry. Jeśli zbłądzimy na trasie i przed zmrokiem nie wrócimy na kwaterę, to znacznym ułatwieniem może być dla nas zwykła latarka.