Przed każdym wyjazdem trzeba się spakować. Dla niektórych osób jest to spory problem. Wiadomo, że nigdy nie uda nam się zabrać wszystkiego, co może okazać się przydatne podczas wojażu i z niektórych rzeczy trzeba po prostu zrezygnować. Warto zastanowić się nad tym, co należy zrobić, żeby bagaż spakować szybko i prawidłowo.

Z pewnością dobrze jest zrobić sobie listę rzeczy do zabrania. Lepiej nie sporządzać jej bezpośrednio przed pakowaniem, ale kilka godzin, a nawet kilka dni wcześniej. Wówczas będziemy mieli więcej czasu na przemyślenie poszczególnych wariantów i przypomnienie sobie o wszystkich ważnych przedmiotach.

Elementy składowe naszego bagażu muszą być dopasowane do specyfiki naszej podróży, jej długości oraz środków transportu, z jakich będziemy korzystać. Oczywiście, najwięcej rzeczy możemy ze sobą zabrać, kiedy wyruszamy w podróż samochodem. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy ogołocić wszystkie szafy i zabrać ze sobą połowę dobytku. Bagaż zawsze warto maksymalnie „odchudzić”, nawet jeśli jedzie się autem.

Warto pamiętać również o tym, że jeśli celem naszej podróży nie jest jakieś odludzie, to wiele przedmiotów będziemy w stanie kupić na miejscu. Nie zawsze jest więc sens brania ze sobą w podróż kawy, herbaty czy też pieczywa. Pakować należy się metodycznie i rozsądnie, a nie pod wpływem chwili.